Maski rzeczywistości

Wystawa scenografii towarzysząca XXIV Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej, organizowanemu przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej (22-26 maja br.). Zostały na niej zaprezentowane lalki, kukły, projekty scenograficzne i rysunki stworzone przez wybitną scenografkę Jadwigę Mydlarską-Kowal.
Zmarła przed dziewięcioma laty artystka wykonała ponad sto scenografii dla teatrów lalek i dramatycznych. "Odwołują się do poetyki snów, naszej podświadomości, mają niesamowitą psychologiczną głębię" - tak o scenografiach Jadwigi Mydlarskiej-Kowal mówi Wiesław Hejno, reżyser i wieloletni dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek, z którym artystka współpracowała przez wiele lat.
 
 
Tworzone przez artystkę lalki i rekwizyty znakomicie ilustrowały zarówno inscenizacje traktujące o problemach egzystencjalnych, jak i bajki o smokach i królewnach.
"Interesuje mnie teatr angażujący zarazem realizatorów i widzów, teatr magiczny i rytualny, teatr, w którym człowiek spotyka się ze swoimi wielkimi namiętnościami i niepokojami. Teatr, który hipnotyzuje. Teatr, gdzie słowo traci nadrzędność. Teatr, który działa na zmysły, intelekt i nerwy" - pisała Jadwiga Mydlarska-Kowal o swojej pracy dla teatru w tekście pt. "Scenograf w teatrze lalek".
 
 
Jadwiga Mydlarska-Kowal (1943-2001) ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskała dyplom z malarstwa i grafiki u prof. Franciszka Bunscha. Uprawiała różne dziedziny plastyki: współpracowała z Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu, projektowała ubrania, rysowała, ale przede wszystkim tworzyła niezapomniane scenografie. Została wyróżniona wieloma nagrodami na festiwalach teatralnych w Finlandii, Jugosławii i Niemczech. Dwukrotnie reprezentowała Polskę na prestiżowej Międzynarodowej Wystawie Scenografii i Architektury Teatralnej w Pradze. Pracowała dla teatrów w Polsce, Niemczech, Finlandii i Danii.
 


Wystawę zrealizowało Centrum Scenografii Polskiej, Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach. Ekspozycja powstała ze zbiorów własnych centrum  i kolekcji Wrocławskiego Teatru Lalek.

 

Kuratorami są Ewa Moroń i Krystian Banik.


 

-----------------------------------

Ankieta

W jaki sposób najczęściej dowiadują się Państwo o wydarzeniach organizowanych w naszej instytucji?