Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny

Muzeum Śląskie przyłącza się do akcji „Polska zobacz więcej”

 

Lubicie wycieczki, podczas których można jednocześnie skorzystać z oferty kulturalnej, obejrzeć ciekawą wystawę, spróbować lokalnej kuchni i pospacerować? Odwiedzając Muzeum Śląskie, w jednym miejscu możesz znaleźć wszystko, czego potrzebujesz. Włączając się do akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” w dniach od 31 marca do 2 kwietnia zapraszamy do zwiedzenia Muzeum za symboliczne 1 zł.
Inicjatorem wydarzenia jest Polska Organizacja Turystyczna.

 

 Co czeka na Was w Muzeum Śląskim?

/31.03–2.04.2017, godziny otwarcia 10.00–20.00, wstęp 1 zł /

6 WYSTAW STAŁYCH

Zapraszamy na wystawy stałe, na których znajduje się bogata kolekcja sztuki polskiej od 1800 roku do współczesności oraz pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwiema wystawami narracyjnymi – Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości oraz Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga o historii Górnego Śląska. Dzięki nietypowej aranżacji wystawy wciągają nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Najmniejsza z ekspozycji – Galeria śląskiej sztuki sakralnej – wpisuje się w program ekspozycji stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska.

PRZESTRZEŃ EDUKACYJNA
Między wystawą o historii Górnego Śląska a Laboratorium przestrzeni teatralnych znajduje się przestrzeń edukacyjna, w której można odetchnąć po intensywnym zwiedzaniu wystaw. W tym czasie razem z dziećmi można sprawdzić swoją znajomość śląskich słów i rozegrać grę, korzystając z plansz multimedialnych.

 

WYSTAWY CZASOWE
Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Dani Karavan Reflection / Odbicie / גנולגיפּשפׇּא
17.09.2016–17.09.2017

Instalacja izraelskiego artysty Daniego Karavana przygotowana została specjalnie do monumentalnej przestrzeni Galerii jednego dzieła w Muzeum Śląskim w Katowicach. Skomponowana z luster praca pozbawia betonową Galerię jednego dzieła jej monumentalnego charakteru, oferując w zamian poczucie obcowania z totalną fikcją, w której można się odnaleźć dzięki wnikliwej obserwacji własnego odbicia i odkryć swoją nierozpoznaną dotąd naturę.

Więcej


Kroniki przedmieść. Malarstwo Pawła Wróbla
3.02–17.09.2017

Stożkowate hałdy, wysokie kominy, wieże wyciągowe kopalnianych szybów i czerwone budynki familoków – to charakterystyczne dla prac Pawła Wróbla elementy śląskiego krajobrazu. Utrwalał swoiste Kroniki przedmieść: zapadające w pamięć scenki rodzajowe rozgrywające się w Szopienicach czy Nikiszowcu. Jego wyrazista osobowość i charakterystyczne malarstwo sprawiły, że stawiany jest w jednym rzędzie z Teofilem Ociepką i Erwinem Sówką.

Więcej

 

Vladimír Birgus. Fotografia
25.03–3.09.2017

W Muzeum Śląskim mamy okazję zobaczyć blisko 80 dzieł artysty, będących przeglądem jego twórczości od początkowych projektów z lat 70. do najnowszych prac, które do tej pory nie były pokazywane szerszej publiczności. Retrospektywny charakter wystawy pozwala na prześledzenie drogi artystycznej Birgusa, od zaangażowanej społecznie fotografii dokumentalnej po bardziej abstrakcyjne w formie „opowieści fotograficzne”.

Więcej


Nie jestem już psem
Wernisaż: 31.03.2017, godz. 18.00
Termin wystawy: 1.04–10.09.2017

Wystawa pokazuje twórczość bezkompromisowych outsiderów: postaci kultowych i nieznanych, z dyplomami akademii i bez, samotnych wilków i ludzi undergroundu. Tym, co łączy ich sztukę, jest oddolna kontestacja systemów politycznych i estetycznych, łamanie społecznych tabu, tworzenie w duchu DIY i swoista nonszalancja.

Więcej 

 

Muzeum Śląskie w Katowicach, al. W. Korfantego 3


Piotr Szymon. Fotografia
Wystawa: 21.01–25.06.2017

Prezentowana w Muzeum Śląskim wystawa prac Piotra Szymona odsłania cztery podstawowe wątki w dorobku artysty, którymi są: pielgrzymi, Romowie, portret oraz eksperyment artystyczny. Taki krąg zainteresowań zadecydował o sposobie prezentacji człowieka, który stanowi centrum konstruowanych przez artystę fotograficznych opowieści. Skupienie się na człowieku, a przede wszystkim świadomość fotograficzna, były głęboko zakorzenione w nurcie czeskiej fotografii.

Więcej

 

Fotoplastykon - 3D z XIX wieku
STRZELAM DO WAĆPANNY! CZYLI KARNAWAŁOWE OBYCZAJE NASZYCH PRZODKÓW
 

10.01.2017–15.05.2017

Krótkim i zwięzłym „Strzelam do waćpanny” zwykli kawalerowie zapraszać panny do tańca. W szczególności podczas karnawału, gdy kalendarz po brzegi wypełniał się balami składkowymi, okolicznościowymi lub proszonymi. Kiedy w domu było więcej panien na wydaniu, ojcowie prześcigali się w pomysłach na wieczorek taneczno-zapoznawczy. Prezentowany w fotoplastykonie seans odsłania kulisy rozpoczynającego się wraz z Nowym Rokiem czasu karnawału i magnetyzmu serc. 

Więcej