Jesteś tutaj: Strona główna > Centrum Scenografii Polskiej > Festiwal Nowej Scenografii > Spektakl: "Miejsce zdarzenia" // After Festiwalu Nowej Scenografii

Spektakl: "Miejsce zdarzenia" // After Festiwalu Nowej Scenografii

„Miejsce zdarzenia. Surrealistyczna impresja inspirowana literaturą kryminalną”
spektakl Maćko Prusaka, Marty Giergielewicz i Bartłomieja Jana Sowy

24 i 25.11.2016, godz. 18.00
Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1,
parking podziemny, kondygnacja -3

 

Dobre wieści dla tych, którym nie udało się dotrzeć na wrześniową premierę spektaklu „Miejsce zdarzenia. Surrealistyczna impresja inspirowana literaturą kryminalną” Maćko Prusaka, Marty Giergielewicz i Bartłomieja Jana Sowy, przygotowanego na 4. Edycję Festiwalu Nowej Scenografii. Na kolejną odsłonę prawdziwie kryminalnej historii zapraszamy już 24 oraz 25 listopada na podziemny parking Muzeum Śląskiego, gdzie przedmioty-świadkowie zdarzenia snuć będą tajemniczą opowieść.

 

Parking podziemny – miejsce, gdzie nie dociera wzrok kaczki i gdzie nie spotka się kurczaków. Z tego powodu zalecane jako miejsce odosobnienia osobom cierpiącym na anatidefobię (strach przed byciem obserwowanym przez kaczki) oraz alektorofobię (strach przed kurczętami). Przestrzeń niepoddana zgubnemu wpływowi ludzkiej kreatywności, ulubione miejsce osób niechętnie odwiedzających galerie sztuki. Obszar przygodnych relacji i potajemnych schadzek ludzi i aut o różnym stopniu zużycia.
W tej bezpiecznej, niebudzącej szerszego zainteresowania myśliwych i kolekcjonerów przestrzeni, schronienia szuka radio cierpiące na anatidefobię i suszarka zmagająca się z alektorofobią. Przedmioty stają się świadkami przestępstwa, a co za tym idzie, ofiarami rozkojarzonego i roztańczonego detektywa, próbującego dociec, do czego właściwie doszło. Zarówno radio, jak i suszarka uparcie odmawiają zeznań. Na domiar złego pojawiają się kolejne przedmioty, które mogłyby powiedzieć, co się stało, ale wolą śpiewać pieśni żołnierskie. Otchłań parkingu okazuje się hitchcockowską „piwnicą psychologiczną” (ang. psychological cellar; termin specjalistyczny, niebędący w powszechnym użyciu), sferą abisalną, a może nawet hadalną jaźni detektywa, który nieopatrznie wylądował w samym centrum surrealistycznego uniwersum swojej nieświadomości. Co może wyniknąć ze spotkania detektywa, suszarki i radia (należy dodać, że wszyscy, oprócz detektywa, są starego typu) na parkingu podziemnym? Piękno – tak samo jak w przypadku legendarnego, przypadkowego spotkania na stole sekcyjnym maszyny do szycia i parasola.

Marta Giergielewicz

 

Idea, koncept, wykonanie: Maćko Prusak, Marta Giergielewicz, Bartłomiej Jan Sowa
Głosu użyczyli: Anna Błaut, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Bartosz Woźny
Realizacja światła: Wacław Czarnecki
Realizacja dźwięku: Andrzej Bączyński
Produkcja: Muzeum Śląskie, 4. edycja Festiwalu Nowej Scenografii: Miejsca, nie-miejsca
Producent wykonawczy: Marlena Hermanowicz

Informacje praktyczne:
– czas trwania spektaklu: 60 minut
– obowiązkowa rezerwacja miejsc do 22 listopada 2016 r. pod adresem mailowym:
m.hermanowicz@scenografia-polska.pl

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona!